Central Texas high school all-district softball teams


CENTRAL TEXAS ALL-DISTRICT SOFTBALL TEAMS

District 13-6A

MVP: Erika Richardson, Sr., Cedar Ridge

Pitcher: Tori McCann, Jr., Cedar Ridge

Offensive players: Alyssa Popelka, Jr., Westwood; Taylor Bachmeyer, Jr., Hendrickson

Defensive players: Kennedy Engleman, Jr., McNeil; Bre McElderry, Sr., Hendrickson

Newcomer: Eileigh Whyte, Fr., Westwood

Coach: Jessica Poole, Cedar Ridge

First team — Lauren Aleman, Sr., Round Rock; Maddie Boldt, Jr., Cedar Ridge; Laura Despres, Sr., Stony Point; Nicole Garcia, Jr., Hendrickson; Olivia Garza, So., Stony Point; Robyn Hanes, So., Hendrickson; Madison Johnson, So., Round Rock; Yaya Jones, Jr., McNeil; Sydney Kaiser, So., Pflugerville; Camryn Middlebrook, Jr., Cedar Ridge; Emily Murphy, Jr., Round Rock; Haley Popelka, Sr., Westwood; Vanessa Tamayo, Jr., Stony Point; Mariana Torres, So., Hendrickson; A.J. Williams, Sr., Cedar Ridge

Second team — Gabby Adams, So., Stony Point; Kelli Carl, Jr., Hendrickson; Daria Engleman, So., McNeil; Bella Garcia, Sr., Stony Point; Gabriella Garcia, Jr., Westwood; Kindle Gault, Sr., McNeil; Elia Palomo, Fr., Pflugerville; Serena Perez, Jr., Cedar Ridge; Alana Garrett, So., Hendrickson; Elia Palomo, Fr., Pflugerville; Katy Repa, Jr., Cedar Ridge; Nicky Ramirez, Jr., Round Rock; Maddie Stephens, Jr., Round Rock; Lizzie Taylor, Sr., Westwood

District 14-6A

MVP: Melanie Castilla, San Marcos

Pitcher: Ivelisse Moreno, Akins

Newcomer: Abbey Smith, Bowie

Coach: Cathy Stoughton, San Marcos

First team — P: Ciara Bosquez, Sr., San Marcos; Alyssa Montoya (P/OF), Jr., Del Valle; C: Marisela Gil, Jr., Bowie; Heaven Medina, Fr., Del Valle; Makena Fidler, So., Anderson; 1B: Ariana Alonso, Sr., San Marcos; Sabrina Lopez, Sr., Akins; SS: Kaylee Cavazos, Fr., San Marcos; Rebecca Duran (C/SS), Sr., Akins; Tiffany Licon, Sr., Bowie; INF: Analissa Chavez, Jr., Del Valle; LF: Hazel Faz, Sr., Manor; CF: Kristin Gutierrez, Jr., Manor; OF: Andrea Garcia, So., San Marcos; Annali Rubio, Jr., Akins; UT: Delanie Loya, Fr., Akins

Second team — P: Catarina Esteves, So., Bowie; Heaven Von Rosenberg (P/SS), So., Manor; C: Sydney Salazar, Jr., San Marcos; 1B: Katerina McLennan, Jr., Bowie; Sara Schoppe, Jr., Manor; 2B: Lorena Arrellano (2B/OF), Fr., Del Valle; SS: Julissa Moreno (SS/2B), Jr., Akins; Jasmine Garcia, Jr., Anderson; CF: Analisa Ybarra, Sr., Anderson; RF: Robin Simmonds, Jr., Bowie; OF: Gracie Martinez, So., San Marcos; Sierra Castillo, Fr., Akins; Aariana Castillo, Fr., Del Valle

District 25-6A

MVP: Emerald Pina, P, Sr., Lake Travis

Offensive MVP: Baylea Brandon, OF, Fr., Leander

Defensive MVP: Daryn Haslam, C, Sr., Vista Ridge

Pitcher: Maxine Valdez, Jr., Hays

Newcomer: Morgan Robillard, 3B, Fr., Vista Ridge

Coach: Billy Coleman, Lake Travis

First team — Lake Travis: Emily Kahler, Sr., C; Jessica Day, Jr., 3B; Kaitlyn Schoonmaker, Jr., SS; Adele Benny, Jr., CF; Leander: Megan Hampton, Fr., SS; Haley Henderson, Jr., C; Hays: Illyana Cisneros, Sr., 3B; Brianna Rodriguez, Jr., 1B; Annalise Rodriguez, So., C; Lehman: Ariana Ybarra, Fr., 3B; Vista Ridge: Kristian Chapa, Jr., SS; Melayna Lopez, Jr., 2B; Amber Wiggins, Jr., P; Westlake: Brooke Cimino, So., P/OF; Vandegrift: Brianna Hale, Sr., CF

Second team — Lake Travis: Sammi Whitman, Sr., 2B; Tristyn Seymore, Jr., RF; Hays: Amaya Guerrero, Jr., OF; Kaylin Davis, Jr., OF; Vista Ridge: Maya Benologa, Sr., CF; Chloe Smith, So., P; Leander: Mackenzie Catalina, Sr., 3B; Jordan Lindsey, So., 2B; Lehman: Gabby Rodriguez, CF; Lexiss Beehtel, P; Westlake: Jillian Hefner, Sr., P/OF; Amanda Brinegar, Sr., SS; Vandegrift: Zoe Kim, Sr., 2B; Liv Griego, So., 3B

District 19-5A

MVP: Gracy Crafts, P, Jr., Elgin

Pitcher: Bethany Garrett, P, Fr., East View

Catcher: Tori Aldridge, C, Sr., Elgin

Offensive MVP: Macy McRight, C, So., Hutto

Defensive MVP: Sydney Colazos, C, So., Georgetown

Newcomer: Mariah Moore, UT, Fr., Bastrop

First team — Elgin: Kaylee Berdoll, CF, Jr., Eryn Carter, LF, Sr., Kiana Gibson, 3B, So., Jayne Johns, 2B, Sr., Ava McCoy, SS, Sr.; Georgetown: Carrie Fulton, 2B, Sr., Emily Jones, 1B, Jr., Jacqueline Kay, P, Sr., Avery Miloch, 3B, So.; East View: Aubrey Chichurka, 3B, So., Lauren Saterfield, CF, Sr., Katie Smith, SS, Sr.; Bastrop: Averi Allen, C, So., Malea Rodriguez, P, Jr.; Cedar Park: Kaleigh Ham, C, Jr.. Hutto: Nicole Vasicek, P, Sr.; Rouse: Bailey Vannoy, C/SS, Jr.; Cedar Creek: Hope Adams, OF, Jr.; Connally: Salena Vrabel, P/3B, Fr.

Second team — Elgin: Alyssa Hernandez, 1B, Jr.; Georgetown: Leanna Limon, SS, Fr., Vivian Lopez, RF, Sr.; East View: Emma Burris, 1B, So., Alex Harris, RF, Jr.; Bastrop: Melanie Lombardo, 1B, Sr., Alexa Nance, 3B, Sr.; Cedar Park: Skylar Cooper, P/CF, Sr., Kathryn Marshall, 2B, Jr., Mackenna Raby, P/CF, Jr.; Hutto: Katie Deboer, 1B, Sr., Narianna Hernandez, 3B, So.; Rouse: Monica Castaneda, CF/C, Sr., Yvonne Castillo, SS, Sr.; Cedar Creek: Ariana Samarripa, SS, Jr., Kaitlyn Samarripa, P, So.; Connally: Destiny Martinez, 2B, Sr., Melina Padron, SS, So.

District 26-5A

MVP: Alex Hedspeth, Lockhart

Offensive MVP: Ryann Campbell, Dripping Springs

Defensive MVP: Camille Corona, Dripping Springs

Newcomer: Blake Holtorf, Boerne Champion

Pitcher: Logan Hulon, Dripping Springs

First team — Amanda White, Lockhart; Gracie Bell, Lockhart; Marissa Camacho, Lockhart; Trinity Castillo, Lockhart; Danielle Northrup, Dripping Springs; Bailey Hudgeons, Dripping Springs; Riley Dunn, Dripping Springs; Kyndall Womack, Dripping Springs; Presley Pence, Seguin; Madaline Bone, Seguin; Vanessa Garza, Seguin; Amanda Perez, Boerne Champion; Annie Wallace, Boerne Champion; Ariel Montgomery, Medina Valley; Madison Winecoff, Medina Valley; Elicia Gonzales, Marble Falls; Marissa Medina, Kerrville Tivy; Leslie Moreno, Alamo Heights

Second team — Merina Mills, Lockhart; Alyssa Barrientez, Lockhart; Paige Leschber, Dripping Springs; Izzy Bermudez, Dripping Springs; Shyann Atchley, Seguin; Marissa Bradley, Seguin; Esperanza Zuniga, Boerne Champion; Madelyn Smith, Boerne Champion; Christine Tschirhart, Medina Valley; Makayla Galland, Medina Valley; Jesse Stephenson, Marble Falls; Summer Riley, Marble Falls; Amber Pintsch, Kerrville Tivy; Alyssa Hickman, Kerrville Tivy; Destiny Bullis, Alamo Heights; Jackie Hernandez, Alamo Heights

District 19-4A

MVP: Sloane Johnson, Sr., SS, Lampasas

Offensive player: Kyndal Moyer, Sr., CF, Lampasas

Defensive player: Piper Randolph, So., 3B, Salado

Pitcher: Abby Covington, Jr., Liberty Hill

Newcomer: Emily Berryhill, Fr., C, Glenn

First team — P: Bailey Tindell, Sr., Salado; Collyn Schuricht, Jr., Lampasas; Hailey Arrington, So., Glenn; Jolene Weaver, So., Glenn; Cassidy Tatrow, Sr., Taylor; Lauren Young, Jr., Llano; C: Monica Garza, Jr., Lampasas; 1B: Chris Wilson, So., Salado; Kamri Corbin, Jr., Lampasas; 2B: Amanda Cantu, Fr., Saldo; Collyn Schuricht, Jr., Lampasas; Hailey Arrington, So., Glenn; 3B: Jessika Truax, Jr., Liberty Hill; Kandyn Faurie, Sr., Liberty Hill; Brook Edgar, Fr., Lampasas; Jolene Weaver, So., Glenn; SS: Breigh Oliver, So., Salado; Ashton Dirner, So., Liberty Hill; Molly Lindner, Jr., Llano; INF: Cassidy Tatrow, Sr., Taylor; Janay Reynolds, Sr., Taylor; CF: Erin Faske, So., Saldo; Carissa Garza, Jr., Liberty Hill; Taysia Tate, Fr., Glenn;UT: Avery Tumey, So., Taylor; Jayci Craig, Sr., Burnet

Second team — P: Cally Reding, Jr., Lampasas; Samantha Robison, Jr., Burnet; C: Rylee Oborski, Fr., Salado; Logan Oehler, Jr., Liberty Hill; 1B: Tatiana Johnson, So., Glenn; Kendall Wenzel, Jr., Llano; Samantha Robison, Jr., Burnet; 2B: Allie Richardson, Jr., Glenn; Jordyn Hull, Jr., Llano; 3B: Allie Richardson, Jr., Glenn; Kendall Wenzel, Jr., Llano; INF: Alyssa Rios, So., Taylor; OF: Marissa Escamilla, Sr., Burnet; LF: Elizabeth Ford, So., Salado; Ireland Sargent, Jr., Liberty Hill; Natalie Denoso, Jr., Lampasas; UT: Jana Nowinsky, So., Taylor

District 20-4A

MVP: Emily Telg, Caldwell

Offensive MVP: Sydney Fritsch, La Grange

Defensive MVP: Madison Jatzlau, Giddings

Newcomer: Ashlyn Abegglen, Giddings

Coach: Sharon Vinklarek, La Grange

First team — P: Mikaylee Supak, La Grange; Alayni Faire, Giddings; Micaela Olivarez, Caldwell; C: Mackenzie Oltmann, Giddings; INF: Raeley Polasek, La Grange; Samantha Harris, Navasota; Carlea Kubicek, Smithville; Alexia Perkkio, Caldwell; Hailey Vess, Caldwell; OF: Kailee Jones, La Grange; Brianna Weaver, Navasota; Daeghan Drgac, Caldwell; Kamryee Keilberg, Giddings; DP: Samantha Klawinsky, Navasota; UT: Emily Riptoski, Navasota; Katelyn Nunes, Giddings

Second team — P: Erin Michael, Giddings; Abbey Weyand, La Grange; C: Missy Muras, La Grange; INF: Becca Heinrich, La Grange; Aly Trlicek, La Grange; Madison Bowman, Navasota; Alyssa Nunez, Navasota; Randi Hill, Smithville; OF: Alyssa Bustamante, Navasota; Haylee Schultz, Smithville; DP: Alyssa DelaRosa, La Grange; UT: Michaela Crow, Smithville

District 25-3A

MVP: Ashlee LaRue, So., Blanco

Offensive MVP: Hollie Ellis, So., Florence

Co-defensive MVPs: Alli West, Jr., Blanco; Ashley Pruitt, So., Gateway Prep

MVP pitcher: Lindsay Scheffer, So., Lago Vista

Newcomer: Kirbee Callaway, So., Blanco

Utility: M’Lehne Linson, So., Johnson City

Co-coaches: Cory Warner, Johnson City; Michael Seals, Blanco

First team — P: Slone Wenmohs, Sr., Johnson City; Taylor Boss, Jr., Blanco; INF: Dezirae Hansen, Fr., Comfort; Ashley Butler, Sr., Johnson City; Hallie Gloor, Jr., Blanco; Addy Seymour, So., Blanco; Juana Robles, Sr., Florence; Mallory Webb, So., Lago Vista; Rylee Weirich, Jr., Johnson City; Madysen Walker, Jr., Comfort; OF: Aurora Tyson, Fr., Gateway Prep; Alexis Solis, So., Florence; Kyla Davis, So., Blanco; McKenzie Warner, Jr., Blanco; Bridgette McKennis, So., Johnson City; Marianna Alvarado, So., Johnson City

Second team — P: Lainey Stone, So., Florence; Addison LeCates, So., Gateway Prep; INF: Riley Futrell, Fr., Florence; Brianna Ramirez, So., Florence; Kassidy Feldman, Sr., Comfort; Avery Stueler, Sr., Johnson City; Reagan Weirich, So., Johnson City; Brynne Hardway, Jr., Lago Vista; Grace Standiford, Jr., Lago Vista; Samantha McChristian, Jr., Ingram; OF: Amber Carmichael, Jr., Gateway Prep; Reyna Calzoncit, Jr., Blanco; Michaela Harvey, So., Ingram

District 27-3A

MVP: Kyndal Kutac, Sr., Schulenburg

Offensive MVP: Rylee Trlicek, Sr., Halettsville

Defensive MVP: Kenna Lange, Sr., Hallettsville

Newcomer: Emma Grahmann, Fr., Hallettsville

Coach: Mike Mikeska, Hallettsville

First team — P: Lauren Caka, Sr., Yoakum; Madison Moos, Sr., Marion; Karlye Lynn, Sr., Stockdale; C: Jordan Salem, Jr., Schulenburg; Lisa Seidenberger, Sr., Yoakum; Kyleigh Mulanax, Jr., Marion; UT: Lynne Caraway, Sr., Luling; INF: Mckynna Hale, Sr., Luling; Jordee Payne, Sr., Yoakum; Kenzie Lange, So., Hallettsville; Hannah Bludau, Jr., Hallettsville; Lily Bek, Fr., Marion; Macey Thompson, Jr., Schulenburg; OF: Lauren Sternadel, Sr., Yoakum; Corinne Pruett, Sr., Hallettsville; Brianna Randle, Sr., Marion; Claire Zak, Sr., Hallettsville; Blair Guentert, Sr., Schulenburg

Second team — P: Joann Gonzales, Fr., Luling; Alyssa Ott, Jr., Schulenburg; C: Bethany Cooper, Sr., Stockdale; Chazmin Cyphers, Fr., Luling; INF: Kaytlin Tshoepe, So., Nixon; Chelsea Hyatt, Jr., Stockdale; Taylor Demel, So., Schulenburg; Hannah Stansbury, Sr., Yoakum; Kadie Zachary,Fr., Hallettsville; Jensen Schindler, Sr., Hallettsville; Alyana Robles, Fr., Marion

District 27-2A

MVP: Riley White, So., Thorndale

Offensive MVP: Kalie Poehl, Sr., Milano; Jayci Martinka, So., Thorndale

Defensive MVP: Hannah Laurence, Jr., Thorndale; Ashley Porter, Sr., Thrall

Pitcher: Jenna Lewis, Jr., Milano

Catcher: Madison Kelm, Jr., Thorndale

Newcomer: Jessie Cole, Fr., Thrall

First team — Mikayla Skrhak, Jr., Granger; Megan Depew, So., Holland; Gracie Shelton, Sr., Holland; Jennifer Stanley, Sr., Holland; Laynie Bastow, Jr., Milano; Emilie Compton, Sr., Milano; Sterling Robertson, Jr., Milano; Kali Taylor, Sr., Milano; Allison Betak, Sr., Thorndale; Jordyne Bigan, Sr., Thorndale; Bailey White, Sr., Thorndale; Emily Hafernik, Jr., Thrall; Brandy Valadez, Sr., Thrall; Bethany Williams, Sr., Thrall

Second team — Alisia Concha, Jr., Bartlett; Sydnee Cooper, Sr., Bartlett; Karla Randazzo, Sr., Bremond; Bonnie Swinnea, Jr., Bremond; Abby White, Fr., Bremond; Kiara Miller, Sr., Granger; Alexi Wade, Fr., Granger; Haley Karns, Jr., Holland; Mykenzie Stroud, Jr., Holland; Grace Talbert, Jr., Holland; Ashley Stermer, Sr., Rosebud-Lott; Caitlin Garcia, Sr., Thorndale; Ashton Kiesling, Jr., Thorndale; Alex Dollins, Jr., Thrall; Alexis Solis, Jr., Thrall

Note: This list was updated to correct the omission of Hays’ Maxine Valdez as the District 26-5A pitcher of the year as well as the duplication of the District 20-4A team.



Reader Comments ...


Next Up in High School Sports

Time for a change: Kansas State names a new starting quarterback for the Texas game
Time for a change: Kansas State names a new starting quarterback for the Texas game

Bill Snyder sometimes steps on a pedestal to preach about how schools are putting too much money into big, gaudy sports palaces. He doesn’t like excess. That’s a big no for the 78-year-old, so he doesn’t mind gigging administrators (including his own) who are all in on the building trend. What are other topics that bother...
Texas notebook: With P.J. Locke III working as a lecturer, freshmen asking questions at DBU
Texas notebook: With P.J. Locke III working as a lecturer, freshmen asking questions at DBU

Texas nickel back P.J. Locke III apparently has picked up a side job this season — as a professor at DBU. The senior defender has been handing out homework assignments. Locke said Tuesday that he has tasked his fellow Longhorns defensive backs with writing down the things they did wrong after each game. That way, he said, players...
Mountaineers surge to top as Oklahoma struggles with Army
Mountaineers surge to top as Oklahoma struggles with Army

This week’s Big 12 Power Poll 1. (Previous: 2) West Virginia (3-0) No team in the conference is playing better football than the Mountaineers. West Virginia is known for a high-flying offense under the direction of football lunatic Dana Holgorsen, but it’s the defense that makes the stepbrother of the Big 12 the favorite. West Virginia...
The Dotted Line: Jalen Catalon names top four; Jake Smith earns All-American honors
The Dotted Line: Jalen Catalon names top four; Jake Smith earns All-American honors

The day that Texas earned a commitment from one four-star safety in Tyler Owens of Plano East, another four-star safety announced that the Longhorns were among his final four. Mansfield Legacy standout Jalen Catalon, who suffered a season-ending knee injury in the first game of the season, is down to Texas, Arkansas...
Fantasy football Week 3 recap and top waiver wire picks

Sunday was wild. So much history made, so many upsets and quite a few break out performances highlighted Week 3. Drew Brees broke the record for career completions on the way to 396 yards and three touchdown passes in an overtime win over the Falcons. He also rushed for a couple touchdowns with the help of a pretty sweet spin move and a...
More Stories