Central Texas high school all-district baseball teams


CENTRAL TEXAS ALL-DISTRICT BASEBALL TEAMS

District 13-6A

MVP: Cash Rugely, Sr., SS, Cedar Ridge

Newcomer: Kyle Froemke, Sr., SS, Round Rock

Coach: Daryl Reeves, Cedar Ridge

First team — P: Nick Oslavar, Sr., Cedar Ridge; Michael Kronschabl, Sr., McNeil; Cameron Bush, Sr., Round Rock; RP: Grant McCall, Sr., Round Rock; C: Trey Dowley, Jr., Pflugerville; 1B: Zane Kampfer, Jr., McNeil; 2B: Luke Almenderez, Jr., Round Rock; 3B: Ethan Ruiz, Sr., Cedar Ridge; SS: Kyle Froemke, Sr., Round Rock; OF: Jaylen Williams, Sr., Stony Point; Mason Donohoe, Sr., Cedar Ridge; Patrick DiLullo, Sr., Round Rock; UT: Jack Driskell, Sr., Stony Point; DH: Cameron Dayton, Jr., Round Rock

Second team — P: Ashton Davis, Sr., Pflugerville; Ben McDonald, Sr., Hendrickson; Josh Cameron, Sr., Hendrickson; RP: Zach Honey, Jr., Cedar Ridge; C: Dyland Redmond, Jr., McNeil; 1B: Jacob Dellipoali, Sr., Round Rock; 2B: Jett Garcia, So., Cedar Ridge; 3B: Alex Fletcher, Sr., Pflugerville; SS: Casey Ouellete, Jr., Hendrickson; OF: Jake Becker, Sr., McNeil; Gage Mahoney, Jr., Hendrickson; Kalen Moreno, Sr., Stony Point; UT: Blaine Barker, Jr., Hendrickson; DH: Jared Younce, Jr., Stony Point

District 14-6A

MVP: Rudy Reyna, Sr., Akins

Newcomer: Peyton Benesh, So., Bowie

Coaches: Sam Degelia, Bowie; Kenny Matthews, Anderson

First team — P: Ben Craven, Sr., Anderson; Kobe Poehl, Sr., Bowie; Connor Archer, Jr., Akins; Oscar Zamorano, Sr., Del Valle; C: Jake Rugeley, Sr., Anderson; 1B: David Wilson, Jr., Akins; 2B: Jonathan Mendez, Sr., Bowie; 3B: Ruben Miranda, Jr., San Marcos; SS: Santiago Rodriguez, Jr., Akins; OF: Seth Werchan, Jr., Bowie; Owen Burkle, Jr., Bowie; Jacob Ledesma, Sr., Bowie; Gilbert Machuca, Jr., Akins; Joseph Rumrich, Jr., Anderson; DH: Josh Wilder, Sr., San Marcos; UT: Andrew Noack, Sr., Bowie

Second team — P: Ben Kurio, Sr., Anderson; Aaron MacInvale, So., Bowie; Miguel Lopez, Sr., Manor; C: Mason Arvallo, Sr., Akins; 1B: Andrew Mitchell, Sr., Anderson; 2B: Devyn Saenz, Sr., San Marcos; 3B: Ryan Camacho, Sr., Akins; SS: Chase Maus, Sr., Manor; OF: Andre Jackson, Jr., Anderson; Rickey Yanez, So., Del Valle; Darren Basta, Jr., Manor; DH: Nick Villalobos, Jr., San Marcos

District 25-6A

MVP: Brett Baty, Jr., Lake Travis

Pitcher: Blake Helton, Sr., Lake Travis

Offensive player: Brady Nevit, Sr., Vista Ridge

Defensive player: Spencer Wionzek, Sr., Lake Travis

Newcomer: Noel Salazar, So., Leander

Coach: Mike Rogers, Lake Travis

First team — P: Jimmy Lewis, Jr., Lake Travis; Mason Montgomery, Sr., Leander; Aidan Martinez, Jr., Hays; Nathan Fetchel, Sr., Vista Ridge; Ben Ludwig, Sr., Westlake; Harrison Babbitt (closer), Sr., Lake Travis; C: Andrew Cisneros, Sr., Hays; 1B: Alex Hensley, Sr., Leander; 2B: Ford Elliott, Jr., Westlake; Ben Gettig, Sr., Lehman; Seth Stephenson, Jr., Hays; 3B: Justin Moore, Sr., Vandegrift; SS: Braden Sullins, Sr., Lehman; OF: Dylan Weiss, Sr., Lake Travis; Carlos Contreras, Sr., Lake Travis; Chase Rustin, Jr., Hays; Andrew Chap, Sr., Vista Ridge; Jacob Wilson, Sr., Vista Ridge; Izaiah Faz, Sr., Westlake; UT: Joel Rios, Sr., Lehman; DH: Trey Mongauzy, So., Vandegrift

Second team — P: Beau Vealy, Sr., Vista Ridge; Alex Maatz, Sr., Vandegrift; Drew Cooper, Sr., Hays; Garrett Aylor, Sr., Westlake; Dylan Savino, Jr., Westlake; Hudson Forrest (closer), So., Westlake; Noah Kellum (closer), So., Lehman; C: Rigo Gutierrez, Sr., Westlake; Matthew Klassen, Jr., Vandegrift; 1B: Jake Taute, Sr., Vista Ridge; 2B: Anthony Beltran, Jr., Leander; 3B: Taylor Anderson, Jr., Westlake; Uil Tovar, Jr., Hays; SS: Gannon Azio, Sr., Vista Ridge; OF: Austin Plate, Jr., Lake Travis; Luke Dunlap, Sr., Westlake; Denton Apple, Jr., Westlake; Garrett Moore, Sr., Vandegrift; Garrison Vaughn, Jr., Hays; Austin Gonzales, So., Lehman; UT: Joel Rios, Sr., Lehman; DH: Brad Mican, Jr., Vista Ridge; Brandon Jeffrey, Sr., Lake Travis

District 19-5A

MVP: Hayden Thomas, Rouse

Offensive player: Jace Grady, Elgin

Defensive player: Cole Posey, Georgetown

Pitcher: Garyson Smith, Georgetown

Newcomer: Luke Bannister, Hutto

First team — P: Jared Southard, Rouse; Travis Harvey, Cedar Park; Kevin Rosengren, Hutto; Robert Minchew, Hutto; Cody Vinklarek, Bastrop; Jackson Sioson, Georgetown; Donte Woodard, Elgin; C: Cody Vannoy, Rouse; 1B: Cole Moore, Georgetown; 2B: Luke Seaback, Georgetown; SS: Robby Ramos-Caro, Rouse; 3B: Garrett Bodine, Cedar Creek; OF: Ryan Neitsch, Georgetown; Dalton Porter, Georgetown; Austin Hewitt, Cedar Park; Hunter Savarese, Georgetown; DH: Ryan Fiala, Cedar Park; UT: Matthew McMillan, Connally

Second team — P: Jack Brinley, Georgetown; Benjamin Garrison, Cedar Creek; Jacob Harkins, Elgin; Mak Sexton, Cedar Park; Gage Boehm, Hutto; Grant Wood, Georgetown; Wesley Gafford, Georgetown; C: Jacob Navejas, Elgin; 1B: Tyler Kelly, Hutto; 2B: Ryder Hernandez, Cedar Park; SS: Evan Sparks, Cedar Park; 3B: Jeffrey David, Georgetown; OF: Jonathan Gonzales, Elgin; Cody Kelch, Rouse; Nate Alarcon, Cedar Park; Clay Vinklarek, Cedar Creek; Mason Mooreman, Connally; DH: Logan Drake, Georgetown; UT: John Dominguez, Rouse

District 25-5A

MVP: Mason Bryant, Sr., P/OF, McCallum

Newcomer: Victor Mendoza, So., P, Austin High

Coach: Jacob Alvarez, McCallum

First team — P: Sam DiCarlo, Sr., LBJ; Eric Worden, Sr., McCallum; Clayton Sheridan, Sr., Austin High; Luis Adame, Jr., Lanier; C: Walker Kohler, So., LBJ; 1B: Tucker Ebest, Jr., LBJ; 2B: Ivan Pizano, Sr., Lanier;3B: Justin Rodriguez, So., Travis; SS: Harrison Lee, Sr., LBJ; OF: Mikey Humprey, Sr., Austin High; Noah Hernandez, Jr., Austin High; Alexis Viramontes, Jr., Travis; Koehler Vandament, Sr., McCallum; DH: Cole Ross, Sr., McCallum; UT: Davis Roe, Sr., McCallum

Second team — P: Jack Murphy, So., LBJ; Josh Cardenas, Fr., Crockett; Jason Westberry, Sr., Travis; C: Paul Castro, So., Austin High; 1B: Ben Koch, Jr., Austin High; 2B: Dominic Leibas, Jr., Travis; 3B: Reace Lane, Sr., McCallum; SS: Francisco Ruiz, Jr., Travis; OF: Nate Moore, Jr., LBJ; Jordan Deutsch, Sr., Crockett; Wyatt Ezell, Jr., Austin High

District 26-5A

MVP: Lance Ford, Sr., Kerrville Tivy

Newcomers: Ericcson Meier, Jr., Boerne Champion; Garrett Leggitt, Jr., Medina Valley

First team — P: Grant Gaspard, Sr., Dripping Springs; Chris Weber, Sr., Boerne Champion; Jeremy Thompson, Sr., Boerne Champion; Hunter Grimes, Sr., Kerrville Tivy; 1B: Brady Delgado, Jr., Kerrville Tivy; 2B: Ramiro Cervera, Jr., Boerne Champion; SS: Michael Gresham, Jr., Boerne Champion; 3B: Raine Uecker, Sr., Boerne Champion; C: Travis White, Fr., Kerrville Tivy; Brendon Burgess, Sr., Seguin; Justin Taylor, Sr., Dripping Springs; OF: Jordan Thompson, Sr., Boerne Champion; Luke Boyers, So., Boerne Champion; Reed Beverly, Sr., Dripping Springs; Brittan Howeth, Sr., Dripping Springs; Cole Modgling, Jr., Medina Valley; Milan Walla, Sr., Kerrville Tivy; DH: Richard Fulghum, Sr., Medina Valley; Brayden Wieding, Jr., Seguin; UT: Jordan Hoyle, Sr., Dripping Springs

Second team — P: Michael Hernandez, So., Seguin; Nathan Sheppard, Sr., Seguin; Logan Hersom, So., Lockhart; Nick Gullo, Jr., Dripping Springs; Devon McCluskey, Sr., Medina Valley; 1B: Isaac Martinez, Sr., Lockhart; 2B: Cole Steubing, Sr., Medina Valley; SS: Cole Crosby, So., Alamo Heights; 3B: Cole Miears, So., Kerrville Tivy; C: Konner Beavers, Jr., Boerne Champion; Jacob Essenburgh, Sr., Medina Valley; Cole Mixon, So., Kerrville Tivy; OF: Homer Guerrero, Sr., Medina Valley; TJ Stephenson, Sr., Marble Falls; Nathan Koch, Jr., Dripping Springs; Jimi Silva, Sr., Lockhart; Jose Viveros, Sr., Kerrville Tivy; Hayden Haas, Jr., Seguin; DH: Nico Ramirez, Jr., Dripping Springs; UT: Walter Evans, Jr., Alamo Heights

District 9-4A

Co-MVPs: Jacob Wilk, Sr., Salado; Drew Dobbins, Sr., Salado

Offensive MVP: Mac Miller, Sr., Salado

Defensive MVP: Miguel Torres, Sr., Taylor

Newcomer: Ace Whitehead, Fr., Lampasas

First team — P: Ryan Oakes, Sr., Salado; Wyatt Cheney, Sr., Liberty Hill; Miguel Torres, Sr., Taylor; Joel Cruz, Sr., Taylor; C: Kimble Schuessler, So., Llano; 1B: Mac Miller, Sr., Salado; 2B: Pudge Carlisle, Jr., Liberty Hill; SS: Jacob Wilk, Sr., Salado; 3B: Rustin Hale, Jr., Salado; OF: Belton Farr, Sr., Salado; Grant Ornalez, Sr., Liberty Hill; Gabe Jewett, Sr., Taylor; Ace Whitehead, Fr., Lampasas; DH: Zach Hefner, So., Glenn; UT: Drew Dobbins, Sr., Salado

Second team — P: Garret Pogue, Sr., Liberty Hill; Marty Ybarra, So., Lampasas; Justin Lang, So., Llano; Daniel Vasquez, Jr., Glenn; C: Easton Canales, Sr., Taylor; 1B: Jared Langford, Sr., Burnet; 2B: Noah Saucedo, So., Glenn; SS: Ethan Roscoe, So., Lampasas; 3B: Cole Harms, Jr., Taylor; OF: Rowen Guerra, So., Liberty Hill; Reid Dylrumple, Sr., Burnet; Jaxson Denton, Fr., Burnet; Gage Berry, Sr., Lampasas; DH: David Heath, Jr., Salado; UT: Max Marin, Sr., Salado

District 25-3A

MVP: Taylor Smith, Gateway Prep

Offensive player: Blake Rambush, Gateway Prep

Defensive player: Wells DeLeon, Johnson City

Pitchers: Cole Johnson, Gateway Prep; Ty Preiss, Blanco

Newcomer: Griffin Johnson, So., Blanco

Coach: John Broussard, Gateway Prep

First team — Zane Callan, Sr., Lago Vista; Eddie Calzoncit, Jr., Blanco; Kelby Cox, Sr., Blanco; Ian Crittenden, Sr., Ingram Moore; Matt Edgar, Sr., Florence; CJ Gidelus, Sr., Florence; Will Granberg, Sr., Blanco; Trent Gwaltney, So., Comfort; Jakob Harm, Sr., Lago Vista; Brett Harris, Sr., Johnson City; Jackson Hunter, Jr., Blanco; Andres Ibarra, Fr., Comfort; Joey Martin, Sr., Comfort; Seth McAlister, Sr., Gateway Prep; Dillon McKee, So., Lago Vista; Cooper New, So., Comfort; Tyler LaRue, Jr., Blanco; Layne Powers, Fr., Lago Vista; Isaac Rhone, Jr., Lago Vista; EJ Sanchez, So., Gateway Prep; Braden Stueler, Jr., Johnson City; Ty Tilson, So., Gateway Prep; Chris Varljen, So., Gateway Prep; Justin Wardlow, Jr., Blanco; Garrison Wood, Sr., Johnson City

Second team — Sebastian Acevedo, Sr., Comfort; Aiden Adair, So., Johnson City; AJ Briscoe, Jr., Blanco; Zac Callan, Sr., Lago Vista; Roy Carlson, So., Florence; Nick Chalman, So., Gateway Prep; Brayden Clark, Sr., Lago Vista; Tyler Emanuel, Sr., Lago Vista; Mason Haffner, So., Comfort; Thomas Houle, So., Gateway Prep; Jake Hurley, Sr., Lago Vista; Noah Krieger, Fr., Gateway Prep; Logan Ledger, So., Johnson City; Clay Leggett, Jr., Lago Vista; Justin Harris, Jr., Ingram Moore; Lance Hobbs, Jr., Johnson City; JD Truslow, So., Gateway Prep; Justin Trussell, Sr., Florence; Peyton Van Dyke, Sr., Blanco



Reader Comments ...


Next Up in High School Sports

Ohio State QB Dwayne Haskins trains with Deshaun Watson
Ohio State QB Dwayne Haskins trains with Deshaun Watson

Projected 2018 Ohio State starting quarterback Dwayne Haskins trained Saturday with Houston Texans QB Deshaun Watson. Quarterback trainer Quincy Avery facilitated the workout and posted the training session on social media, along with incoming Georgia freshman quarterback Justin Fields. Haskins has worked with Avery and NFL players before...
Mexico’s 2-1 victory over South Korea silences critics
Mexico’s 2-1 victory over South Korea silences critics

The criticism of Mexico’s national team heading into the World Cup was loud and scathing. The answer has been emphatic. Mexico won its second straight match at the tournament Saturday, beating South Korea 2-1 to move ever closer to a spot in the round of 16. “We didn’t listen to the criticism,” said Javier Hernandez, one of...
BREAKING: South Georgia athlete commits to Auburn over Tennessee, Florida State
BREAKING: South Georgia athlete commits to Auburn over Tennessee, Florida State

AUBURN, Ala. — Jashawn Sheffield had a clear plan. Sheffield, who was close to committing earlier this summer, wanted to make one more trip to Auburn with his mother before finalizing anything. He made the trip up from St. Simons Island, Ga., on Friday for his official visit. After spending the day with players...
Six-run outburst lifts Rangers to seventh straight win
Six-run outburst lifts Rangers to seventh straight win

Adrian Beltre and Robinson Chirinos homered to help Yovani Gallardo win for the first time since last July as the Texas Rangers beat the Minnesota Twins 9-6 Saturday. Delino DeShields had two hits and drove in two runs for the Rangers, who have won a season-high seven in a row. Eddie Rosario homered and drove in four runs, Logan Morrison homered and...
3-star offensive tackle includes 6 Pac-12 schools in top 8
3-star offensive tackle includes 6 Pac-12 schools in top 8

Troy Fautanu, a 3-star offensive tackle from Henderson, Nev., has released his top 8 schools. Six schools from the Pac-12 — Cal, Utah, USC, UCLA, Oregon and Washington — made the cut. Fautanu ranks as the No. 57 offensive tackle in the 2019 class. The post 3-star offensive tackle includes 6 Pac-12 schools in top 8 appeared...
More Stories